Embriyo Dondurma Nedir?

Tüp Bebek Laboratuvarlarında 20-25 yıldır uygulanmakta olan embriyo dondurma işlemi teknolojik gelişmeler ile birlikte çok daha yüksek oranda gebelikler elde etmeyi mümkün kılmaktadır.

Embriyo dondurma işlemi, embriyonun tüm gelişim evrelerinde gerçekleştirilebilmektedir. Embriyolar cam tüpler içerisine koruyucu bir sıvı ile karıştırılarak konulur ve sıvı nitrojen içerisinde -196 derecede muhafaza edilir.

Vitrifikasyon Yöntemi ile Embriyo Dondurma

Vitrifikasyon dondurma yöntemi konvansiyonel yavaş dondurma yöntemi ile kıyaslandığında çok daha başarılı ve üstün sonuçlar verdiği kanıtlanmıştır. Vitrifikasyon yöntemi ile dondurulan embriyolar çözüldüğünde %90 – 100 oranında canlı ve sağlıklı bir şekilde geri dönmektedir.

Dondurulan Embriyoların Saklanma Süresi

Bilimsel çalışmalar dondurulan embriyoların 10-15 sene sonra çözüldüğünde bile sağlıklı gebelik sürecini sağladığını saptamıştır. Ülkemizde ise Sağlık Bakanlığı ilgili yönetmeliği gereğince dondurulmuş embriyoların saklanma süresi 5 yıl olarak belirlenmiştir.

Hangi Durumlarda Embriyo Dondurma İşlemi Yapılır ?

-Embriyo transfer işlemi sonrası geriye kaliteli embriyo kaldığı takdirde,

– Tedavi sırasında kanamalar olursa

– Kullanılan ilaçlara bağlı olarak özellikle polikistik overleri hastalarında gelişen aşırı uyarılma sendromunda (OHSS) tüm embriyolar dondurulabilir.

– Rahmin içini saran endometrium dokusunun yeteri kadarı kalınlaşmadığı durumlarda

– Rahim içi operasyon gereken vakalarda (endometrial polip, myom, adhezyon)

– Kemoterapi veya radyoterapi gerektiren kanser tedavilerinden önce

© Copyright 2017