Mikroenjeksiyon (ICSI) Nedir?

Mikroenjeksiyon yöntemi şiddetli erkek kısırlıklarında oldukça başarı ile uygulanan bir yöntemdir. Sperm hücreleri sayıca yetersiz olan, sperm hareketliliği düşük olan ya da sperm morfolojisi bozuk olan erkek adaylar, mikroenjeksiyon yöntemi sayesinde baba olabilmektedir. Yardımcı üreme yöntemlerinde, şayet erkek adayının spermi yumurtayı dölleyebilecek nitelikte değilse, embriyo oluşumu söz konusu olmaz. Bu sebeple de mikroenjeksiyon yöntemine başvurulur.

Mikroenjeksiyon Yöntemi Kimler İçin Uygun Bir Yöntemdir?

Mikroenjeksiyon yöntemi, sperm ya da yumurtaları kalite açısından iyi durumda olmayan çiftlere uygulanabilen bir yöntemdir. Spermler arasından en iyi ve kaliteli spermin seçilme olanağı vardır. Bu sperm yumurta içine enjekte edilir ve döllenme sağlanır.

Mikroenjeksiyon yönteminde döllenme oranı, sperm sayısı ile ilişkili değildir. Menide tespit edilen bir ya da iki sperm ile dahi döllenme gerçekleştirilebilir.

Sperm hücrelerinin hareketliliği düşük ise, gene mikroenjeksiyon tekniği ile spermlerin yumurta zarını aşmakta yaşayabileceği problemler ortadan kalkar.

Sperm şekillerinin bozuk olması, sperm hücresinin yumurtayı dölleyememesine yol açar. Bu gibi problemler, klasik tüp bebek ya da aşılama gibi yöntemlerle çözülemez. Döllenme sağlanamadığı için de çocuk sahibi olmak söz konusu değildir. Ancak mikroenjeksiyon yöntemi ile bu sorun aşılabilmektedir.

Mikroenjeksiyon yönteminin en yaygın kullanılma sebepleri:

-Sperm sayısının az olması,
-Sperm hareketliliğinin az olması
-Sperm şekillerinin (morfoloji) bozuk olması

© Copyright 2017