İnfertilite Nedir ?

İnfertilite genel olarak üreme fonksiyonunun yerine getirilememesi olarak tanımlanır. Gebelikle ilgili herhangi bir koruma önlemi olmaksızın 1 yıl düzenli olarak cinsel ilişki yaşanmasına rağmen çocuk sahibi olamayan çiftler için infertilite söz konusudur. Yapılan araştırmalar infertilite probleminden 1/3 oranda erkeklerin, 1/3 oranda kadınların ve 1/3 oranda her iki partnerin sorumlu olduğunu ortaya koyar. Dolayısıyla infertilite problemi yaşayan çiftlerde durum ne olursa olsun her iki partner de tedavi kapsamında değerlendirilmeli, kişiler fiziksel ve psikolojik tedavi ile desteklenmelidir.

İnfertilite Nedenleri

Gebe kalamama şikayeti ile başvuran çiftlerde, infertilite probleminin ortaya çıkış nedenleri fazlasıyla değişiklik gösterir. Başvuru sonrasında her iki partnere yapılacak olan detaylı muayene ile problemin asıl kaynağı saptanabilir. Yapılan muayene kısırlık probleminin hangi partnerden kaynaklandığını, uygulanacak tedavi yöntemlerini ve tedavinin başarılı olma yüzdesini belirleme açısından son derece önemlidir.

Kadınlarda İnfertilite Nedenleri

-Yaş. Günümüzde birçok kadın bebek sahibi olmak için 30-40 yaşlarını bekliyor. 35 yaşından büyük kadınların 3’te 1’i hamile kalmakta zorluk çekiyor.

-Yumurtalıkların yumurta salımında zorluk.

-Yumurtaların yeterince sağlıklı olmaması.

-Aşırı alkol ve ya sigara kullanımı.

-Aşırı kilo alımı ve kaybı.

-Yoğun fiziksel ya da ruhsal stres

-Birden fazla düşük yapmak.

-Tüplerin tıkalı olması.

Erkeklerde İnfertilite Nedenleri

-Sperm kalitesinde ve ya sayısında azalma olması.

-Aşırı alkol ve ya sigara kullanımı.

-Testis damarların geniş olması.

-Testislere ısı artışının sperm şeklini bozması.

-Diyabet, iltihap gibi sağlık sorunları.

© Copyright 2017